Rozhovor s Janem Pachlem

Další osobností, která nás zaujala a se kterou wayne „dal do řeči“ je Jan Pachl. Slowpitch.eu tak může představit tahouna domažlických Vlků. Seznamte se.

Jan Pachl

Jan Pachl

Jan Pachl (33)
předseda klubu Wolfs Domažlice
bývalý centerfield baseballového áčka Wolfs Domažlice
trenér mužů B
trenér žen

Historie Wolfs Domažlice se začíná psát v roce 1995. Příznačné je, že hlavním iniciátorem byl Václav Vlček. To snad ani nemůže být náhoda, spojení Vlček, Domažlice (psohlavci) a Wolfs. Vidíš v tom něco mystického, osudového? Nebo je v Domažlicích Vlčků jako buchet?

Vlčků v Domažlicích není moc. Vašek přišel jako nový učitel k nám na základní školu Komenského 17 a uspořádal zde první turnaj pro osmé třídy. Z tohoto turnaje jsem vlastně vzešel já.

Vraťme se ještě k názvu Wolfs? Dle znaku lze usuzovat, že se jedná o Vlky. Ale co je to za slovo? Anglicky to není, německy taky ne. Můžeš to zvídavému čtenáři nějak osvětlit?

Tak tohle přesně nevíme ani my. Asi to bude Chodskoanglický překlad.

Ty jsi byl již u prvních zápasů v roce 1995 jako asistent trenéra. Kolik ti krindapána je?

Je mě 33 let. Začínal jsem v 15 letech jako úplný a neproškolený nováček. Po třech letech jsem měl svůj první baseballový žákovský tým, se kterým jsem nastávající sezónu vyhrál Oblastní přebor.

Ve slowpitchovém týmu Wolfs jsi nadhazovačem. Mě vždycky přišlo, že na tento post se proderou alfasamci svých smeček, kteří ve fastpitchi (baseball neznám) nenadhazují. Nutkaní házet po pálkařích oblouky je tak veliké, že jsou tyto alfaexempláře dokonce schopny zakládat a organizovat celé týmy. Jak je to u tebe?

Myslím si, že jsem měl vždy schopnost nebo nutkání někoho vést a na kopci mám vše pod kontrolou a perfektní přehled. Samozřejmě to beru jako nadsázku.

Jsi předsedou klubu, trenérem béčka a žen, věnuješ se slowpitchi. Kdy jsi byl naposledy na výletě, koncertu nebo v divadle?

Po převzetí funkce předsedy klubu, už za áčko aktivně nehraju. Na výlety jezdím o volných víkendech. Spíše můj odpočinkový koníček je myslivost. V lese jsem alespoň 3krát týdně. Pobyt v přírodě, i když jen na dvě hodiny, mě strašně nabíjí a pobízí k další práci.

Baseballisti u softballistů obecně budí značný respekt. Když je někdo baseballista je automaticky o level výš. Panuje podobný názor i na druhé straně. Mají baseballisti sofťáky za chcípáky? 

Na tuto otázku jsem poslední rok odpovídal mockrát. Můj osobní názor je po odehrané slowpitchové sezóně takový, že baseball oproti softu je odpočinkový sport. Je sice pravda, že se baseball hraje na větším hřišti s malým míčem, ale celková hra je pomalejší a přehlednější. Naopak soft je z mého pohledu akčnější, rychlejší a pro nováčka mnohem složitější.

Jaké je o slowpitchi povědomí v baseballové komunitě?

U baseballistů je to na první pohled odpočinkový sport. Kdo ho již někdy hrál poznal rozdíl.

Hrál jsi někdy ozajstný fastpitch?
Právě na té základní škole. Od té doby vůbec ne.

Viděl jsem váš první zápas ve slowpitchové lize. Bylo to jako, kdyby to byl váš první slowpitchový zápas vůbec.

A on opravdu byl. Tento rok tátové od našich dětí založili ,,béčko“ a baseball v naší oblasti hrát nechtěli, tak jsem stál před otázkou do jaké soutěže se s nimi přihlásit, holky jsme měli a tak padla volba na Slowpitch.

Co se ti na slowpitchi líbí? (kromě spoluhráček)

Na slowpitchi se mě líbí právě ta rychlost, taktika a navíc propojení spolupráce mužů a žen.

Jak se hráč baseballu přizpůsobuje slowpitchovým parametrům? Tím myslím mnohem menší hřiště. Nepřipapá ti slowpitch jako nějaká kapesní hra?

Moje přizpůsobení proběhlo v pohodě a na druhou otázku jsem již odpověděl.

A co 12“ míč? Jak se ti tím hází?
S tímto míčem házím normálně na ženském tréninku, takže jsem s ním neměl nějak veliký problém.

Co má společného domažlický Tomáš Strádal se svým jmenovcem působícím v PV Praha a Wayne`s World?

Pokud vím, tak asi nic, bude to jen shoda jmen.

Na soupisce ženského fastpitchového týmu je Radka Pachlová. To asi nebude shoda jmen?
Tak tohle shoda není. Radka je již 4 roky mojí manželkou. V letošní sezóně právě chyběla, protože čekáme potomka do rodiny.

Jaké to je trénovat vlastní manželku?
Někdy je to těžké, ale ve většině věcí máme stejný názor.

Mají Wolfs ve slowpitchi nejaké ambice a plány nebo je to pro vás především společenská událost?

Ambice máme. Na příští sezónu odehrát co nejvíce zápasů a umístit se v předních místech tabulky. Samozřejmě, že pokud je dobrá hra spojena se společenskou událostí v provedení Pardubického týmu, tak to nemá chybu.

Můžeme se příští rok těšit na turnaj slowpitchové ligy v Domažlicích?

Turnaj příští rok určitě uspořádáme. Letos jsme doladili hřiště a město Domažlice nám postavilo zázemí, takže tyto akce už můžeme s klidem pořádat.

Jaký je rozdíl mezi slowpitchem a fastpitchem?

Ve fastpitchi je více žen, tak je více na co koukat.

Děkuji za rozhovar.

wayne

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI