Gabriel Waage nezná prázdniny (rozhovor)

Gabriel Waage

Gabriel Waage

Poslední letošní rozhovor nám poskytl předseda České softballové asociace pan Gabriel Wagge. Jsem rád, že si Gába ve svém nabitém programu našel čas na kus řeči o slowpitchi, prázdninách a pekle.

Gabriel Waage
(45)
místopředseda ESF
předseda ČSA

Asi tě není třeba dlouze představovat jako významného českého a evropského funkcionáře. Ale známe tě i jako hráče? Musím se přiznat, že za bezmála pětadvacet let, co se kolem softballu pohybuji, jsem tě s pálkou a rukavicí nikdy neviděl? Jaká je tvoje hráčská minulost?

Hrával jsem za Přírodní vědy, ale brzy jsem začal trénovat a na hru čas nezbyl. Teď si občas zahraju za Staré Psy.

Kdy jsi naposledy hrál slowpitch?

V loňském roce na turnaji Heavy Hitters – jednomu týmu chyběli hráči …

Jaký je tvůj vztah ke slowpitchi?

Vidím v něm obrovský potenciál, neboť je velmi společenský.

Jak vnímáš pojmy softball, fastpitch a slowpitch?

Tak, jak jsou.

Trénuješ teď někoho?

Ne, už ne. Trénoval jsem téměř nepřetržitě 25 let, to už myslím stačí.

Den tvého narození je 12.4. Napadlo tě někdy udělat Štěpánka jako „Gábovy narozky“? 

Ne, to určitě ne, turnaj je vzpomínkou na někoho jiného a já narozeniny moc neslavím.

Jako jeden z organizátorů letošního PVP v Pardubicích vím, jakou měrou jsi přispěl k pořadatelství a přípravám tohoto turnaje. Za to ti patří velký dík. Jsou ze strany ESF nějaké odezvy na úroveň a průběh PVP jak po pořadatelské tak po sportovní stránce?

Ohlasy jsou velmi pozitivní a až uvidí promo o slowpitchi, budou ještě pozitivnější.

Jsi jedním z mála, kdo se (v různých rolích) objevuje na vrcholných evropských a světových akcí. Můžeš porovnat atmosféru mužských, ženských a smíšených turnajů?

Rozdíly určitě jsou. Na slowpitchi vládne vždy pohoda, a to i přes to, že zápasy jsou mnohdy vypjaté. Nejlépe si ale vedou v mém žebříčku mužské turnaje. Chlapi nespekulují, přijdou na hřiště a hrají. Nehledají žádné „proč“ a neříkají „kdyby“. Největším peklem jsou povětšinu dospělé ženské turnaje. Nejen že si holky neustále něco vymýšlejí, ale povětšinou se kolem nich točí spoustu personálu, který se chce zavděčit a tak si mnohdy vymýšlí ještě větší hlouposti.

U nás je slowpitch i v rámci softballu minoritní záležitostí. Jaká je jeho váha v Evropě, tedy na úrovni ESF?

Slowpitch je silný na ostrovech, kde je mnohem silnější než fastpitch. Rozvíjí se ale také hodně ve Slovinsku. V ostatních zemích dominuje fastpitch možná ještě více než u nás.

Jsi členem Eagles Praha, ale již nejsi ve vedení klubu . Udělal sis prázdniny?

Abych pravdu řekl, slovo prázdniny neznám. Z vedení Eagles jsem na konci minulého roku odešel a vracet se nehodlám. Dospěl jsem do bodu, kdy nebylo možno v nových podmínkách financování sportu vše stíhat a taky jsem cítil, že jsem v klubu už vykonal vše, co jsem chtěl a je čas na další.

Jaké to je být předsedou ČSA z té člověčí stránky? Na jedné straně zastřešuješ všechny orgány asociace, vnímáš hlasy jednotlivců i klubů, reaguješ na nejrůznější dotazy prostřednictvím „Zeptej se předsedy“ a určitě máš na věci i svůj osobní názor. Není to na palici? 😀

Popravdě někdy je. Ale rozhodl jsem se, že ve svém životě chci pracovat pro lidi a aby to mělo smysl. Nikdy bych třeba nemohl něco prodávat, to by mě nic nedávalo.

Jak jsi spokojen fungováním ČSA?

Kdybych odpověděl, že jsem s fungováním spokojen, musel bych okamžitě skončit. Pořád je co zlepšovat a posouvat se kupředu. Nicméně musím říci, že se naše fungování stává více a více profesionální (myslím přístupem) a v rámci Evropy nesporně patříme mezi nejlépe fungující federace.

Chtěl by jsi na závěr slowpitchi něco popřát?

Více a více společenských slowpitchů. 

Nemine tě ani tradiční poslední otázka: Jaký je rozdíl mezi slowpitchem a fastpitchem?

V podstatě žádný, ale ráno vyhraje vždy slow. Je jedno, jestli totiž hraješ fastpitch nebo slowpitch, po ránu jsi vždycky pomalej…

Děkuji za rozhovor.

wayne

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI