Zhodnocení ČSL 2015

Česká slowpitchová ligaV následujících řádcích se pokusím s odstupem zhodnotit jednotlivé turnaje ČSL 2015 a nastínit směr, kterým by se mohl náš slowpitch ubírat. Ještě než se do toho pustím, chtěl bych poděkovat všem pořadatelským klubů a zejména konkrétním jednotlivcům, kteří věnovali slowpitchové lize svůj čas, práci a nadšení. Děkuji.

Domažlický otvírák
2.-3.5.2015 | Domažlice, Cvičák
pořadatel Wolfs Domažlice

Wolfs jednoznačně patří mezi pořadatele, kterým lze sotva co vytknout. Ostatně proč taky. Organizaci zvládají výborně a jako vždy přidali i něco navíc – live band a noční překvapení. Počet týmů se vyšplhal na osm. Potěšitelná byla účast pražských týmů Karlínský gang a The Lightsabres. The Lightsabres to nakonec dotáhli až do finále, čímž příjemně narušili Rytířsko – Waynovskou dominanci.

Táhliáda
23.-24.5.2015 | Choceň, Orlí hnízdo
pořadatel Táhla Praha

Z Táhel Police nad Metují se letos stala Táhla Praha. Změn doznal i táhlí turnaj: nový ředitel, nový název a nová lokalita. Z Táhlovské flaškiády se stala elegantnější Táhliáda a akce se z Hradce Králové přesunula do Chocně. V kalendáři Táhliáda nahradila Slowpitchovou bitvu o Tróju. I v Chocni se na jedno hřiště muselo poskládat osm týmů. Pořadatelé (Gejtra) se snažili maximálně naplnit kapacitu turnaje. Některé tak trochu uměle vytvořené týmy měly problémy s počtem hráčů a ČSL po dlouhé době zažila skreče. Druhým negativem Táhliády byly měkké míče. Občerstvení a večírek s živou kapelou pojali pořadatelé ve velkém stylu a nebyl snad nikdo, kdo by si to neužil. Do finále postoupili Rytíři a Wayne’s World. Nováčky soutěže byli Gleyan 2, Trutnov HSM a Hradecká Svoboda.

Pegas Slowpitch cup
13.-14.6.2015 | Sedlčany
pořadatel Pegas Sedlčany

Druhý ročník sedlčanského turnaje přilákal hned desítku týmů, včetně dvou zahraničních účastníků: Hangarounds (Německo), Oldstars Trnava (Slovensko). Softballové a fotbalové hřiště ležící hned přes silnici sice dávají možnost účasti většího počtu týmů, ale ani tentokrát se hrací doba nepřiblížila k žádoucí hodině. Příjemné prostředí, pořadatelský tým vedený Tomášem Langrem a fajnové občerstvení – to byly trumfy v rukou sedlčanských pegasů. Za konečnou metra se vydali staronoví účastníci ČSL pražští 42 Crew. Na stupně vítězů se k Waynům a Rytířům tentokrát postavili Oldstars Trnava.

O pohár rytíře Truta
8.-9.8.2015 | Trutnov
pořadatel Rytíři Trutnov

Trut je jediný turnaj soutěže, na kterém potkáte velmi dobrý tým SB Svoboda nad Úpou. Tentokráte chyběli Pink Stars, poprvé na Truta zavítali Wolfs Domažlice. Trutnovský Red field každým rokem dozná změn k lepšímu a pořadatelé svoji práci zvládli jako staří rutinéři. Takže to máme celkem dva palce nahoru. Svoboda obhájila svoje loňské a předloňské vítězství. Další cenné kovy brali Rytíři (2) a Waynes (3).

Franz Josef I. Dobrotivý cup
22.-23.8.2015 | Pardubice – Svítkov
pořadatel Wayne’s World

Franzjosefský turnaj, který jako jediný se nehraje v baseballovém nebo softballovém areálu provázeli odhlášky na poslední chvíli. Organizátorům tak místo dvou fieldů stačilo zajistit je jeden. Franz Josef je „skládací“ turnaj s večírkem a stanování na hřišti. Nechyběla ani masožravci oblíbená kýta z grilu. Finále bylo ve složení Rytíři – Waynes. Třetím místem překvapila Plzeň.

SPIAF
5.-6.9.2015 | Hradec Králové
pořadatel Falcons Hradec Králové

SPIAF je bývalá Flaškiáda. Pořadatelství se nově ujali místní Falcons. Stejně jako na Red fieldu, tak i v Hradci Králové je každým rokem na hřišti něco nového. Tentokrát se místní zaměřili na catering a parádně si zřídili bufítek u třetí mety. Slabinou SPIAFu byli bílé míče, které pořadatelé dali do několika úvodních zápasů. Stejně jako Otvírák a Táhliáda se i SPIF hrál v osmi týmech na jednom hřišti. Do finále se probojovali Waynes a Oldstars Trnava. Třetí místo z loňska obhájili Falcons. Waynes si jeden turnaj před koncem soutěže zajistili titul.

Plzeňský zavírák
26.-27.9.2015 | Plzeň
pořadatel Plzeň

Hlavní persona plzeňského slowpitche Jirka Šiman přesunul Zavírák ze Spáleného Poříčí do Plzně. Přesto, že pořadatelsky byl plzeňský zavírák lepší poříčského, stále se teprve přibližuje ligovému standardu: mety omotané izolepou se v plné kondici konce turnaje nedožili. Homerunový plot byl na slowpitch příliš blízko a tak vše co šlo za něj, byl dvojmeťák. Tragické byly míče – staré ohrané šunky různých značek a „kvality“. Že poháry pro tři nejlepší týmy mohly být větší vem čert, ale jisté je, že plzeňskému turnaji by slušelo točené pivo. Komplikované bylo v Plzni sehnat slušné levné ubytování. Finále si zahráli Rytíři a Wayne’s, na třetím místě skončila domácí Plzeň.

Ještě jednou posílám poděkování do Domažlic, Chocně, Sedlčan, Trutnova, Pardubic, Hradce Králové a Plzně.

Turnaje České slowpitchové ligy se roce 2015 těšili velkému zájmu týmů. Na čtyřech turnajích jsme naplnili jejich kapacitu. Ani v jenom případě se nemohlo hrát na původně plánovaných pět směn. Je velmi potěšitelné, že ligový slowpitch roste. Je to na jedné straně výsledek dobré práce nás pořadatelů jednotlivých turnajů. Na straně druhé je to závazek do budoucna a zároveň výzva dělat slowpitch ještě lépe.

Česká slowpitchová liga v roce 2015 přerostla hranice a ploty jednotlivých areálů. Je nejvyšší čas začít o slowpitchi přemýšlet jinak. Nepotřebujeme nutně antuku, backstopy a ploty. Potřebujeme místo, kde postavíme dvě , tři, čtyři travnatá hřiště. Pořídíme se skládací židličky a budeme hrát čtyři pětasedmdesátiminutové zápasy za den. Mezi zápasy se budeme bavit u drinku a ne jezdit z jednoho hřiště na druhé. Tohle je cesta, kudy se nutně musíme ubírat. Přemýšlejme nad novými lokalitami a možnostmi. Dívejme se vpřed novýma očima. Plánujme turnaje optikou účastníků: chceme víc hrát, než sedět, dát si točené a párek. Nebojme se skládacích turnajů a menšího komfortu. Dobře je tam, kde jsou fajn lidi a kde to dělají od srdce. Na hardwaru zas tak moc nezáleží.

Dvě témata před sezónou 2016 si zaslouží zamyšlení. Tím prvním jsou míče. Určitě dojde ke sjednocení značky. Tím druhým je přihlašovavání, resp. odhlašování a s tím souvisí i platba startovného předem.

Díky za sezónu 2015, už teď se těším na tu příští.

wayne

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI