Rozhovor s Jirkou Preclíkem

Jiří Preclík

Jiří Preclík

S Jirkou se potkáváme na slowpitchi vlastně pořád. Vždycky prohodíme pár slov a určitě oba sledujeme, jak se tomu druhému daří. Do budoucna máme v plánu si na nějakém atraktivním turnaji dokonce zahrát společně. JIrka je tahoun svého týmu a tak mi to nedalo a poslal jsemu mu několik otázek. A pak ještě několik doplňujích a pak další. Jirka se nezdá. Jo a taky nepíše háčky a čárky.

Jiří Preclík (33)
nadhazovač trutnovských Rytířů (www.rytiri-trutnov.cz)
trenér baseballu U10, U12 a slowpitche
Jiří je ženatý a má dva syny, jak on sám říká: šikovné po tatínkovi

Kde se vzal rytířský slowpitch a kde se vůbec vzali Rytíři?
V roce 2009 baseball a další pálkařské hry chytají v Trutnově druhý dech. Prostřednictvím nově založeného oddílu Rytířů oživuje několik nadšenců, na troskách baseballového oddílu DTJ Trutnov, novou baseballovou historii, úspěšně v Trutnově budovanou a dynamicky rozvíjenou od roku 1990. Velmi atraktivní sport od roku 1990 přitahoval spoustu mladých, ale i starších zájemců. Ovšem pak přišel zlom a od roku 2001, jako by se po baseballu v Trutnově slehla zem, a jediné co zůstalo, byl rekreační slowpitch, který udržovalo pár nadšenců z bývalých členů, jejich manželky a děti. Teprve nedávno přišlo znovuzrození. Bývalý trenér české juniorské reprezentace Roman Klempíř (a nestor DTJ Trutnov) a extraligový basebalový rozhodčí Michal Rotter spojili své síly a vytvořili klub: Rytíři Trutnov. Jedná se nejen o baseballový klub, ale najdete zde všechny pálkařské hry s baseballem spojeny (baseball, softball, t-ball, slowpitch). Zatímco slowpitch se udržoval pod různými hlavičkami a hráči startovali pod hlavičkami DTJ, FAGONE Police nad Metují, POST Police nad Metují, Táhla Police nad Metují (ve spolupráci s rodinou Karla Nývlta) a nakonec (j)ELITA, malí Rytíři si svou pověst budovali pěkně od začátku. Na jednom z prvních halových slowpitchových turnajů se ale objevili i Rytíři – tým složený z trenérů a rodičů malých hráčů. Hra nadchla i některé nadšence z podniků v Trutnově a okolí. A pak se přihodilo, že se začaly trutnovské týmy míchat a na Mistrovství republiky 2011 startovaly už dva regulérní týmy (tedy spíš tři – protože v HSM se objevují i hráči bývalého DTJ) Rytíři Trutnov a (j)ELITA s tím, že Rytíři budou mít výkonnostní cíle a (j)ELITA bude tým pro netrénující a spíš „na pohodu“ hrající tým. Pak se začaly množit slowpitchové turnaje a zničehonic se zrodila Česká Slowpitchová Liga a ze zkušeností halových turnajů v Trutnově i Snowpitchová liga. ………………… atd atd atd

Jak ses dostal s baseballu a slowpitchi ty?
Tak k baseballu jsem se dostal přes naše mlaďáky. Asi před dvěma roky jsme zašli do haly se podívat na turnaj a tam to začalo. Klukům se to líbilo a hned si to zkusili a už jsme v tom byli :-). Pak nějaké tréninky a výpomoc v týmu, potom basebalová klinika a už jsem trénoval, k tomu jsme rozjeli s dospěláky na zkoušku slowpitch, no a jsem mile překvapen, jak mě to chytlo a jak to vše dopadlo. A když uvidím snahu ze strany dospěláku, tak pro to udělám vše, abychom v tom pokračovali :-D. Tak asi tak:-)

Takže ty hraješ 2 roky? To kecáš!!! Před tím, jsi ale musel dělat nějaké sporty…
Jo jo 2 roky……. a jinak jsem sportoval, neuměl bych si představit život bez sportu. K baseballu ještě hraju rekreačně florbal a fotbal :-D, jinak mě není žádný sport cizí. Rád si zahraji badminton, pinec, v zimě lyže, plavání. No prostě vše u čeho se hýbeš 🙂 Na Troje popovídáme.

V České slowpitchové lize jste tým s nejstabilnějším kádrem. Jaký na to máš recept?
Na to není žádný recept. Jen jsem za to strašně moc rád, že je baví trénovat a hrát slowpitch, ve svém volném čase. Děkuji Vám Rytíři

Jako tým se neustále zlepšujete, především vaše dámy jsou hrozbou pro kdejakou obranu.
Já si toho taky všímám a nejen naše dámy ale i chlapi, no snažíme se poctivě trénovat a pokoušíme se dostatečně na tréninku pálit. A snažím se je chválit

Jak cenné pro vás bylo a nebo ještě stále je loňské ligové prvenství?
Myslím, že to je pro celý tým hodně cenné zlato a veliká odměna za celý rok krásné hry a poctivého trénování. Já z toho mám velikou radost, ale ještě větší radost mám, když je vidím hrát a jsou při hře spokojený a je na Rytířích vidět jak se podporuji a hecuji. Jsem pyšný na svůj tým, jsou skvělý a báječný a je mě ctí za ně hrát.

Nižší cíle než obhajobu si pro letošek asi nedáváte, nebo ano?
Nižší cil si opravdu nedáváme, ale vše se uvidí jak to dopadne a jak se bude dařit a taky je potřeba mít trochu štěstíčka.

Po první ligovém turnaji v Domažlicích vedete ligovou tabulku, jak tento turnaj hodnotíš?
Turnaj v Domažlicích byl výborně zvládnutej jak po stránce herní tak organizačně a tím bych chtěl Honzu ještě jednou pochválit, ale nejen Honzu, ale všechny co to připravovali a věnovali tomu svůj volný čas. Vše klaplo na jedničku, i to počasí. Já mám rád, když je na turnaji přátelská atmosféra a v Domažlicích byla.

Máš jako nadhazovač na pálkaře nějakou taktiku?
Nechci prozradit, ba ne, nemam 

Jaké druhy nadhozu používáš?
To je různé, co mě zrovna napadne a jak to cítím, snažím se házet tak aby se hrálo.

Jak se vyrovnáváš s pálkaři, kteří si hodně vybírají?
Na to se nedá takhle odpovědět, s tím se musím vypořádat v dané situaci. Ale asi se snažím dál házet dobré nadhozy, tak aby se pálkaři chtělo pálit 

V loňské sezóně jsi získal ocenění pro nejlepšího nadhazovače ligy…
Za to děkuji mému týmu, měli se mnou trpělivost a nechali mě na postu nadhazovače, a i když se nedařilo tak mě podporovali a povzbuzovali. A zato jim patří můj velký dík.

Jak probíhá vaše příprava/tréninky?
To nemůžu přece prozradit, pak by byli všichni stejně dobří …… Snažíme se na tréninku prostě pálit a hrát nějaké situace…..

Jak se těšíte na Bitvu o Troju?
Já za sebe se těším moc a myslím, ze to můžu říct i za celý tým, doufám, ze nám bude přát počasí a bude tam, jak jsem říkal, přátelská atmosféra.

Díky za rozhovor.

P.S. Tobě chci poděkovat za slowpitchovou ligu a za vše co proto děláš. První otázku jsem musel poprosit Romana na odpověď…
Přoč  ftáku nepíšeš carky a hacky? kdo to má kua opravovat? 😀

Dobra budu se snažit psát háčky a čárky.

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI