Rozhovor s Ivanou Andělovou

Osobností se kterými bych chtěl udělat rozhovor je nespočet. Protentokrát zavítáme do kraje Trautemberků, sojek hlídaček a piva pro silné nátury. Ano správně, míříme do Krkonoš. Přesněji do Mladých Buků. Rozhovor nám tentokrát poskytla královna MČR 2012 Ivana Andělová.

Ivana Andělová

Ivana Andělová

Ivana Andělová (27)
hráčka Sparks Mladé Buky, reprezentantka ČR

Nenašel jsem žádné tvoje funkce v klubu…
Žádnou funkci naštěstí nemám. Stála jsem u vzniku ženského softballového týmu. V Bukách byly jen kadetky a žákyně, pak buď Trutnov nebo konec. Po nějakých 4-5 letech pauzy mě rodiče znovu vytáhli na Burčákový turnaj a od té doby jsem chtěla zase strašně hrát. Naštěstí nás v Bukách takových bylo víc. Tak jsme dali do kupy ženský tým. A teď ještě občas vypomáhám s T-ballem, kde začal vloni hrát můj syn Matěj (5 let).

Na letošním MČR jste se museli obejít bez tradičně jednoho z nejzkušenějších pičrů, mnohonásobného nejlepšího nadhazovače MČR a slowpitchového Karla Gotta, tvého otce Slávka Anděla. S čím jste do turnaje šli?

Letos to bylo opravdu hektické. Nejdřív rodiče oznámili, že nebudou na turnaji (mamka jako pořadatelka a táta jako náš Kája 😀 na prkně). Měli jsme naštěstí pořád v záloze další dva hráče, o kterých jsme věděli, že jsou schopni to odházet. Bohužel jak se turnaj blížil, tak nejdříve odpadl jeden a den před turnajem i druhý.  Večer před turnajem jsme se u nás v hospodě potkali s hráči CITu (kteří na MČR ve slowpitchi jezdí už jen jako fanoušci) a dokonce jsme se předem domlouvali s Mlaďasem, že bychom ho případně vzali za svého. Všichni jsme se báli, že tento ročník bude fiasko a nepostoupíme ani ze skupiny.

Turnaj jste zvládli na výtečnou. Stali jste se mistry ČR a ty jsi byla oceněna jako nejlepší nadhazovačka a zároveň jako dámská MVP. Myslíš, že je to v genech?

Byla to spíš velká náhoda, i když bych ráda věřila, že stačí dobré geny. Spíš šlo o odhodlání dokázat něco sobě i tátovi. Když jsem jim to po vyhlášení volala, tak mi nevěřili. Když totiž odjížděli, vůbec netušili, že bych mohla nadhazovat.

Jaké to je, hrát v týmu se svými rodiči?

No nic příjemného to není. Táta je skvělý vůdce týmu, ale pro mě to byl většinou spíš stres. Vždycky jsem měla pocit, že na mě má vyšší nároky a nikdy nejsem dost dobrá. Ale takoví rodiče asi jsou. Navíc jsem byla už zvyklá za těch x let co mě trénovala mamka.

Jak se Sparks na MČR připravují? Vždycky patříte k nejsilnějším týmům, to nemůže být náhoda.

U nás je to myslím o soudržnosti a rozvaze. Už se všichni dobře známe a víme co od sebe vzájemně čekat. Vždycky, tak dva měsíce před turnajem, začínáme trénovat pálení na slowpitchový nadhoz. Myslím, že v Bukách jsme nikdy nehráli ani špatný softball, takže základ máme dobrý. A pak tomu pomáhá ta naše houževnatost a to jak moc chceme porážet daleko větší týmy s hráči z vyšších soutěží.

Máte u vás v podkrkonoší nějakou místní slowpitchovou soutěž?

Vůbec ne …dokonce ani do slowpitchové ligy jsme se nemohli přihlásit, protože bychom se horko-těžko dávali do kupy.

Patříš mezi zkušené a mezinárodně ostřílené hráčky a tak můžeš porovnat evropský a český slowpitch.

Je to hodně velký rozdíl. Nejvíc je znát vyzrálost ostatních evropských týmů především na pálce. Většinou umí najít díru a tam odpálit. Což chce hodně zkušeností a tisíce odpálených slowpitchových nadhozů. Stejně tak mají velmi dobré nadhazovače. I když to tak nevypadá, tak i na slowpitchi se dají házet těžší nadhozy. To se u nás zatím moc neumí.

Jak hodnotíš vystoupení reprezentace ČR na ME 2011 v Bulharsku?

Dostali jsme se do tohoto týmu se sestřenkou Míšou Pirožkovou úplnou náhodou. V Bulharsku jsme byli už s týmem Mladých Buků a velmi se nám tam líbilo. S týmem DNAce to bylo trochu jiné. Tým jako takový byl skvělý. Ale herně byla znát nevyzrálost a mladá nerozvážnost tohoto týmu. Nebyl tam žádný vůdce, který by tým vedl, tak jak je potřeba. Hra byla většinou zbrklá, uspěchaná. A vůbec na pálce to bylo strašně znát.

V příštím roce budou Mladé Buky reprezentovat ČR na ME konaném v Pardubicích. Jak se na tuto akci budete připravovat?

To takhle dopředu neumím říct. Největší přípravou bude nejspíš MČR. Jinak jako každý rok se budeme scházet na hřišti, trénovat pálku a hlavně tmelení kolektivu.

Budete tým posilovat pick up playery?

To asi není otázka pro mě. Pokud půjde všechno jak má, tak tým povede můj táta. A tato volba bude na něm. Ale myslím, že zůstaneme u naší pevné základny. Možná ji jen doplníme pár jedinci, pokud bude potřeba

Čím je pro tebe slowpitch?

Slowpitch je skvělá hra plná akce. Těším se na každou slowpitchovou událost. Myslím, že svým způsobem je slowpitch daleko zajímavější a akčnější než softball. Jinak je to pro mě a myslím, že i celkově pro náš Bukovský tým možnost se předvést.

Dovedeš si představit konání MČR jinde než u vás v Bukách?

Popravdě asi neumím. A ani bych to jinak nechtěla. Slowpitch neodmyslitelně patří do Mladých Buků. A každý rok děláme vše pro to, aby se u nás všem líbilo. Tak doufám, že tato tradice zůstane zachována.

Říká se správně v Bukách nebo v Bucích?

V Bukách  😀

Vnímáš rozdíly mezi pálkaři? Tím myslím vystavače, ty co švihnou všechno, koumáky a další různé typy?

Určitě ano..protože přemýšlet na pálce je strašně důležité. Když jsem byla mladší, tak jsem vystavače nesnášela. Ale časem měním názor. Ze špatného nadhozu je z 90% špatný odpal. A nejvíc se mi líbí ti pálkaři, kteří umí svůj odpal umístit přesně do díry…

Co tě na nadhozu dostane pod tlak?

Samozřejmě vystavači…Ale na druhou stranu mě strašně bavilo ve chvílích, kdy jsem byla psychicky nahoře, zkoušet házet těžší míče.

Měla jsi na MČR na prkně nějakou slabší chvilku?

Určitě…ve chvíli kdy jsem dala dvě mety za sebou. Měla jsem pocit, že už nejsem schopná hodit vůbec nic. Naštěstí náš tým byl v tomhle úžasná podpora. Stejně tak musím vychválit fanoušky z týmu CIT Praha.

Nebojíš se, že tě chlapi zastřelí?

Před turnajem jsem házela vždy jen na holky, protože jsem se bála. Ale během turnaje jsem neměla čas nad tím moc přemýšlet. Prostě jsem nechtěla udělat ostudu. A jako celý tým jsme si chtěli dokázat, že to jde i bez mého táty.

Tradiční poslední otázka: jaký je rozdíl mezi slowpitchem a fastpitchem?

Na slowpitchi se vždycky lépe pije… Ta společnost je daleko pestřejší, celistvější a zábavnější 

Děkuji za rozhovor.

wayne

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI