Mladé Buky mistrem ČR

MČR 2014 | See My eyes | foto Matěj

MČR 2014 | See My eyes | foto Matěj

Letošní MČR bylo rekordním co do počtu účastníků. Na mnoha týmech bych patrný kvalitativní posun nahoru. Místo i čas byly jako vždycky, tedy Cyril, Metoděj a Jan Hus v Mladých Bukách a Trutnově. Mistrovský titul se po roce vrací do rukou Sparks, další dvě medaile ukořistila „Kotlářka“, tedy DNA a See My Eyes. Individuální ceny letos buď nebyly uděleny nebo to jen nikdo nedal na web.

Po zkušenostech se slowpitchem ve Velké Británii a na Novém Zélandu si dovolím osobní postřech, který by se dal pojmenovat:

Lpíme na antuce

MČR se v posledních letech hraje na třech hřištích ve třech různých areálech (Mladé Buky, Trutnov HSM a Red field). Hřiště mají fastpitchové parametry (antuku, velký backstop, bytelné dugouty) a taky sem tam nějakou tu mušku:
Mladé Buky – střídačka u jedničky na úrovni vnějšího pole
Horňák – snad půlmetrový hup za spojkou
Red field – povrch ostrý jako legendární moderátka Nad dopisy diváků
Všechno de facto prkotiny.

Letos prvně jsem si všiml, že se přejíždí z jednoho hřiště na druhé během dne.

Slowpitch svýmy skomnými nároky na hardware umožňuje oprostit se od všech fastpitchových vymožeností a uspořádat technicky kvalitní turnaj v podstatě na jakékoliv velké travnaté ploše. Slowpitch kromě nenáročnosti na zázemí také vykazuje velmi silné tendence k družení všeho druhu. Přátelská atmosféra a jistá sociální sounáležitost jsou průvodními příznaky slowpitchové komunity, které ovšem potřebují svoje vlastní tady a teď. Mě by se moc líbil turnaj MČR uspořádaný na jednom místě, kde by bylo třeba šest fiedů vedle sebe. Kde by hučel obří party stan a kde by jsme mohli hrát, fandit a klábosit všichni najednou a bez zbytečného přejíždění. Protože, to je slowpitch.

Systém letošního MČR byl spravedlivý v jedné věci: kdo chtěl titul, nesměl prakticky ani jednou zaváhat. Ze čtyř základních skupin do bojů o medaile postoupili pouze vítězové a ti si zahráli semifinále a finále resp. utkání o třetí místo.

Slabinou tohoto modelu je fakt, že po první prohře hrajete už jen o umístění. V neděli tak ve hře o Něco zůstaly jen čtyři týmy, zbylých třináct bojovalo už jen o číslo na diplomu. Oproti předchozím ročníkům, kdy do horního play off postupovalo více týmů (první dva ze skupny) se letos hrálo minimum težkých důležitých utkání o postup, kterých dle mého názoru není nikdy dost. Minimum = 3. Dvě semifinále a finále.

Počet týmů a hřišť do značné míry definuje možnosti rozpisu turnaje. Dalším parametrem je filosofie, se kterou je rozpis dělán. Na tomto MČR bylo málo hřišť, hodně týmů a tak slowpitchové pojetí rozpisu vůbec nemělo šanci.

Jsem přesvědčen, je čas na změnu. Na změnu celkového formátu takto velkého turnaje.

Je čas přestat lpět na antuce.

wayne

konečné pořadí MČR
1. Sparks Mladé Buky
2. DNAce
3. See My Eyes
4. Rytíři Trutnov
5. SB Svoboda nad Úpou
6. Pikadors
7. Navíc
8. Villagers Roztoky
9. Wayne´s World 1
10. Pasos Pardubice
11. Brno
12. Táhla Police nad Metují
13. CIT
14. Pegas Sedlčany
15. Wayne´s World 2
16. Trutnov HSM
17. Wolfs Domažlice

Výsledky na webu ČSA.

Wayní fotky jsou zde.

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI