Mistry ČR se stali Waynes Pardubice

Waynes Pardubice Navy se stali Mistry ČR 2017. Článek o MČR a výsledky najdeš na www.softball.cz.

autor: Rosťa „Jose“ Milata
zdroj: www.softball.cz
originál článku zde: http://www.softball.cz/article.php?sid=4159&tbl_stories=stories
výsledky zde

MČR ve smíšeném slowpitchi ovládlo Wayne´s World NAVY

Opět po roce v tradičním termínu (5. – 6. července), zavítalo 14 družstev do Podkrkonoší, aby se utkala o titul Mistra ČR v Co-Ed slowpitchi. Hlavní hřiště bylo opět v Mladých Bukách, dále se hrálo ve Svobodě nad Úpou a na dvou hřištích v Trutnově. Jedno v Horním Starém Městě a druhé na Red Fieldu.

Waynes Pardubice Navy - Mistr ČR 2017

Waynes Pardubice Navy – Mistr ČR 2017

MČR ve smíšeném slowpitchi ovládlo Wayne´s World NAVY
Pro letošní ročník byla družstva nasazena podle výsledků loňského ročníku a rozdělena do čtyř skupin. Dvě skupiny po třech a dvě po čtyřech.

Ve středu byla na programu utkání ve skupinách, která měla rozhodnout o rozdělení družstev do horního a dolního play-off systému, který se opět hrál double-page systémem – systémem vyřazujícím družstvo po dvou prohrách.

Skupina A se ukázala být skupinou „smrti“. Svedla dohromady obhájce titulu z loňského roku a pravidelné účastníky bojů o nejvyšší posty Sparks Mladé Buky, zkušené matadory a vítěze Pražské slowpitchové ligy CIT a ambiciózní team See My Eyes (dále jen SME). Každé utkání ve skupině mělo jiný průběh a jiného vítěze. Už první utkání mezi Sparks a CITem bylo krásnou podívanou, kterou pro sebe získali Sparks až v poslední směně díky wals-off homerunu Petra „Germiho“ Němečka, který hrál celý turnaj fakt dobře! Poté se utkala družstva SME a CITu. Fastpitchoví hráči týmu SME se viditelně teprve srovnávali se specifiky slowpitchového nadhozu. Zkušený CIT pálil lépe a ukořistil utkání pro sebe. V posledním utkání pak SME nekompromisně porazily Mladé Buky. Ještě před dohrávkou poslední směny výsledek utkání zajišťoval družstvu SME účast v horním pavouku turnaje. Obdržený bod v dohrávce směny je však při rovnosti bodů ze vzájemných zápasů a dopočítávaném skóre v konečném vzájemném kolečku o jediný obdržený bod odsoudil tento team pouze do play-off o 9. – 14. místo.

To ve skupině B byly papíroví favorité pouze dva. DNAce, družstvo nabité slowpitchovými reprezentanty a domácí SB Svoboda nad Úpou opírající se o domácí baseballisty. Družstva Wolfs Domažlice a rezerva Wayne’s World startující pod označením WHITE mohla jenom překvapit. Překvapení se nekonalo. V utkání o první místo ve skupině prohrála domácí Svoboda nad Úpou v pohledném utkání s favority DNAce 6-9. Obě družstva poté zbylá utkání zvládla s přehledem a v poklidu dokráčela do horního play-off. V zápase o čestné třetí místo ve skupině přehrály Domažlice team WW WHITE.

Skupina C byla výrazně vyrovnanější. Nejlepší formu udrželo družstvo Navíc, loňský bronzový medailista, poskládaný z hráčů extraligových softballových Tempo Praha. Navíc vyhrály všechna utkání ve skupině, přestože s domácími Rytíři Trutnov bránilo jednobodový náskok až do poslední chvíle. Tato porážka Rytířů spolu s porážkou z první divoké přestřelky s družstvem Táhla, která skončila 13:16 pro Táhla, paradoxně rozhodla o tom, že Rytíři spolu s Táhly skončily také ve spodním pavouku. Táhla totiž ve svém druhém utkání nestačila na Pegas Sedlčany, který následně podlehl Rytířům. Družstva, která skončila na druhém až čtvrtém místě ve skupině tak měla stejně bodů a rozhodovaly body proti ze vzájemných zápasů. Takže se nakonec radoval třetí vzadu, družstvo SK Pegas Sedlčany, které sice nebylo tak pálkařsky disponováno jako Táhla a Rytíři a před turnajem by nikdo netipoval jeho postup do bojů o medaile, ale díky lepší obraně si vybojoval druhé místo ve skupině.

Skupina D měla jasného favorita i jasného outsidera. Wayne’s World 1 nastupující pod označením NAVY, loňský stříbrný medailista a adept na titul, prošel skupinou bez zaváhání. V prvním utkání rozstřílel domácí HSM Trutnov jasně 28:0. A přestože druhé utkání nebylo jednoznačné, podle informací od Tomáše „Wayna“ Rambouska: „Pikadors byly kousavý, ale bylo to pod kontrolou.“ Pikadors si pak jasně poradily s nejslabším účastníkem skupiny D HSM Trutnov a vybojovaly si tak druhé místo ve skupině.

Od 17.00 pak začaly první play-offové bitvy. V prvních utkáních se setkali vítězové skupin s druhými ze skupin.

Vítěz skupiny A, CIT Praha vstoupil do utkání s SB Svobodou nad Úpou velmi vlažně a nebyl se schopen prosadit na pálce. Svobodě se dařilo a postupně přidávala bod po bodu. Před dohrávkou utkání vedla Svoboda 6:0 a už se zdálo, že o osudu zápasu je rozhodnuto. Na poslední pálku ovšem nastoupil CIT zostra a postupně obsazoval metu za metou. Za stavu 6:3 bez outu pro Svobodu se sice pálkařům CITu přestalo dařit, v tu chvíli však došlo k několika mentálním selháním hráčů v obraně a družstvo CITu se tak mohlo radovat z nejtěsnějšího vítězství 7:6.

Vítěz skupiny B, DNAce nepotvrdil svou formu ze skupiny v utkání se Sparks Mladé Buky. Po první vyrovnané směně se ujaly Sparks těsného vedení, a přestože DNAce tlačily, nebyli schopni soupeře přetlačit. Přestože v každé směně obsazovaly mety, vždy chyběl finální odpal, který by vítězné body stáhl domů. Toto pohledné utkání bylo dramatické až do konce a nakonec se v něm radovaly o bod lepší či spíše šťastnější Sparks. Utkání skončilo 4:5 z pohledu DNAce.

Vítěz skupiny C, Navíc se v utkání také natrápil. Přestože výsledek 8:4 vypadá celkem jednoznačně i Pikadors měly v některých momentech šanci utkání zvrátit. Dobrá obrana Navíc a troška pomyslného štěstíčka jim ale nebyla nakloněna.

Vítěz skupiny D, WW NAVY narazil v posledním čtvrtfinále na papírově nejslabší družstvo Pegas Sedlčany. Sedlčany nekladly moc odpor a utkání skončilo jasným výsledkem 18:1 pro WW NAVY.

Posledními zápasy středečního programu byla semifinále. Jak byla čtvrtfinále dramatická, tak semifinálová utkání měla celkem jednoznačný průběh.

Sparks Mladé Buky si poradily s Navíc jasným poměrem 11:0 a už od začátku bylo vidět, že hráči Navíc nejsou ve své kůži. Vůbec se jim nedařilo na pálce, a pokud se jim povedl nějaký solidní odpal, tak trefovali hráče v obraně.

Družstvo WW NAVY přehrálo pravděpodobně unavený CIT z dramatického čtvrtfinále se Svobodou 11-4.

Ve stejném čase byla rozehrána utkání spodního pavouka mezi družstvy ze skupin, které měly čtyři účastníky.

Utkání ukázala krutost skupiny C, kdy oba účastníci skupiny C přehráli družstva hrající ve skupině D jasným rozdílem. Rytíři Trutnov – Wolfs Domažlice 22:4, Táhla – WW WHITE 13:3.

Čtvrteční program začala utkáními oprav. Ve spodním pavouku na sebe narazila družstva SME a Rytíři Trutnov. SME potvrdily svou kvalitu a ve velmi pěkném utkání plném hezkých obraných zákroků přehrála Rytíře 8:3. V druhém utkání si poradila Táhla celkem jednoznačně s HSM Trutnov v poměru 11:2.

Následovala utkání oprav, ve kterém vyhrály Rytíři nad družstvem Wolfs Domažlice v poměru 10:7 a HSM Trutnov porazil WW WHITE nejtěsnějším poměrem 12:11.

Poté se utkala družstva SME a Táhla o přímý postup do finále spodního play-off. SME opět nezaváhaly a přes velký odpor Táhel se radovaly z vítězství 16:11.

Poté už následoval maraton pro Rytíře z Trutnova. Spodní cestou oprav se přes utkání s HSM Trutnov (9:4) dostaly do opakování utkání ze skupiny s Táhly, ve kterém jim opět ve velmi ofenzivním utkání, vrátili porážku ze skupiny v poměru 10:8. Tato cesta jim ale pravděpodobně sebrala mnoho sil, protože v opakování ranního utkání, podlehly ve finále spodního pavouka velkým rozdílem družstvu SME jasným rozdílem 13:2.

V play-off o 1. – 8. místo na sebe časně ráno v opravách narazila družstva DNAce a Pikadors. DNAce se vzpamatovaly z těsně porážky od Sparks v semifinále a přestože se od počátku utkání jevilo jako velmi vyrovnané, od poloviny utkání dominovaly pálkaři DNAce a rozhodli o své výhře 13:3.

Ve druhém utkání Svoboda nad Úpou překvapivě nestačila na Pegas Sedlčany a v dramatické přestřelce prohrála v dohrávce poslední směny 12:11.

V následujícím utkání již Sedlčany nedokázaly překvapit a celkem jednoznačně podlehly zkušeným matadorů z CITu v poměru 14:-2.

To DNAce povzbuzeni výhrou s Pikadors pokračovali tak, jak zápas s Pikadors skončili. První směny byly jejich pálkařským koncertem i v zápase s Navíc. Ke všemu družstvo Navíc pokračovalo v nemastném výkonu na pálce z předešlého dne a utkání mělo od začátku jednoznačný průběh. Skóre se zastavilo až na stavu 11:4 pro DNAce.

Dalším zápasem na programu bylo utkání mezi doposud v play-off neporaženými Sparks Mladé Buky a WW NAVY. Opakování loňského finále bylo nervózní z obou stran. Zejména na pálce. Pálkaři se příliš neprosazovali a skončilo nejtěsnějším rozdílem 4:3 pro Mladé Buky.

Poté proti sobě nastoupili vítězové oprav CIT a DNAce. Utkání se dá nazvat Staří proti mladým. Kostry obou mužstev tvoří hráči VSK Chemie – SK Kotlářka, ať už současní nebo minulí. Mladší DNAce se pustily do svého soupeře s vervou. Dá se tedy říci, že dravé mládí zvítězilo nad zkušeným stářím. Utkání skončilo 10:2 pro DNAce.

Touto výhrou si zajistilo družstvo DNAce medailovou pozici a následovalo utkání s Wayne’s World NAVY o postup do finále. Utkání nabídlo dramatickou podívanou, která byla dlouho vyrovnaná. Na výsledkové tabuli svítil dlouho stav 4:4. V páté směně se po sérii odpalů ujaly vedení Wayne’s World a toto vedení pak pečlivou obranou udržely. WW NAVY – DNAce 7:5.

Finálové utkání tak mělo stejné obsazení jako loni. WW NAVY se utkali s domácími Sparks. Průběh utkání byl však naprosto obrácený. Sparks pokračovaly ve svých slabších pálkařských výkonech a na kanonádu WW NAVY nedokázaly odpovědět. Pálkařsky vyčnívaly, Kuba Procházka, který ve svých prvních dvou startech odpálil homerun, a Linda Rambousková, která vhodnou volbou umístění svých odpalů získávala extra mety anebo dokázala stahovat body.

V krásném utkání tak zaslouženě zvítězilo družstvo Wayne’s World NAVY 7:2 a získalo titul Mistra republiky v Co-Ed slowpitchi pro rok 2017.

Slavnostního vyhlašování se ujal nestor a zakladatel českého softballu, čestný předseda ČSA, Aleš Hrabě, který předal nejen týmové, ale i individuální ocenění.

Nejlepší pálkařka turnaje: Linda Rambousková (WW NAVY)
Nejlepší pálkař turnaje: Jakub Procházka (WW NAVY)
Nejužitečnější hráčka turnaje: Helena Novotná (DNAce)
Nejužitečnější hráč turnaje: Jan Hanák (Sparks Mladé Buky)

Konečné pořadí
1. Wayne´s World NAVY
2. Sparks Mladé Buky
3. DNAce
4. CIT
5. Navíc
6. SK Pegas Sedlčany
7. Pikadors a SB Svoboda nad Úpou (dělené umístění)
9. See My Eyes
10. Rytíři Trutnov
11. Táhla
12. SK Trutnov HSM
13. Wolfs Domažlice
14. Wayne´s World WHITE

Rosťa „Jose“ Milata
Komisař turnaje

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI