Kubajsův report z ESSL

Kubajs se účastnil turnaje ESSL. Zde je jeho reportáž.

Co je vlastně ESSL?
Je to zkratka European Slowptich Softball League. Z 99% ji hrají pouze a jenom chlapi…a pouze a jenom ti opravdu velcí. Ženský jsem viděl pouze dvě a opravdu to pro ně není bezpečná hra.

Hlavním organizátorem je Mark Stein. Tuhle soutěž vymyslel z toho důvodu, že podle něho je COED varianta spíše pro zábavu, není lehké sehnat ženský, které to chtějí hrát…a chlapů je vždycky dost.

Turnaj se hrál na stadionu Regensburg Legionäre – profesionální basebalový klub, který je podporován MLB a má dvě MLB certifikovaná hřiště. Po vstupu na stadion jsem v Jiříkově vidění – úžasný field, tribuny na místenky, pamparádní bufet, komentátorské stanoviště, obrovský clubhouse – restaurace, šatny, kanceláře a byty místních hráčů.

Systém soutěže:

Celá ESSL se pro letošní rok skládala ze 3 turnajů – Rakousko, Německo a Itálie + Super Cup Regensburg.
Hraje se klasika v 10ti, na pálce však 1-1. Strike zona o poznání nižší. HR na úrovni toho baseballového, tedy cca 100-120m. Míče 52. Pálky pouze ASA certified. Hraje se 45min. Velká většina nadhazovačů používá helmy s košíkem.

Účastnilo se 10 týmů, tedy 2skupiny po 5ti, každý s každým, potom double elimination.

Já, spolu s dalšími 4mi Čechy nastupuju za Grizzlies Linz. Tým složený převážně z Dominikánců – ostatně tak, jako téměř všechny ostatní týmy.

Celou sobotu od rána prší, což ale k mému překvapení nikdo příliš neřeší a hraje se pořád, bez přestávky. Kubánci a jim podobní týpci do vyndávají jak se jim zlíbí Všichni si tu potvrpí na
ECHT dresy (různé barvy, vzory, obrazce – no nádhera!) – jasnými vítězi jsou dle mého BROVARIA USA – tým složený z vojáků zřejmě německé základny.

Déšť přeci jen neustal a v sobotu kolem 16h se přestává hrát.

V neděli najíždíme na hru one pitch-slowpitch, neboli na pálce máš plný stav a dělej co umíš. Jeden zápas trvá 30minut. A je to naprostá bomba. Nikdo moc nepřemýšlí a pálí co se dá.

ESSL je soutěž, kterou jsem doufám nehrál naposledy. Tak nějak si představuju TOP slowpitch. Ano, coed varianta má svoje kouzlo, ale tohle je prostě jiná dimenze, a to ve všem. A určitě se nabízí vznik nějakého českého výběru…

Za celý turnaj jsem mezi zápasy, natož v jejich průběhu neviděl nikoho pít alkohol. Všechny zápasy odpískala dvojice ASA rozhodčích. A nezažil jsem jedinou hádku s rozhodčími.

Čau Kubajs

Kubajs (Jakub Procházka)

Kubajs (Jakub Procházka)

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI