Filip Kolací nemá rád, když někdo kritizuje a nic nedělá (vytřženo z kontextu :-)

Filip Kolací

Filip Kolací

Filip Kolací patří mezi muže činu. Už když jsem ho před lety poznal, jeho zapálení pro softball bylo vidět na míle daleko. Dnes je Filip předsedou Mistrálu a vedoucím Interpoháru. Jak říkám, Filip je mužem činu.

Filip Kolací (40)
vedoucí Interpoháru (www.interpohar.cz), předseda a coach Mistrál Praha (www.mistralpraha.cz)

Filipe, jak prožíváš konec sezóny? Jsi unavený a těšíš se, že to budeš mít za sebou, nebo ti je líto, že se blíží pauza? 

No bylo to pro mě docela těžký. Jednak jsme sotva udrželi soutěž a jednak nám nakonec nevyšel vůbec žádný plán na rozvoj klubu. Hned po skončení sezóny jsme se chtěli pustit do budování prvního mládežnickýho týmu. Na Joudrs, kde jsme v nájmu, to nejde, protože si tam budují svojí mládež. Tak jsem pokračoval v dalším jednání se SaBaTem, kde taky doteď neměli mužskou větev. No a když už jsme byli prakticky na všem dohodnutí, tak si zrovna vzpomněli, že vlastně mužskou větev zrovna založí.. Mezitím jsme domluvili nějaké hráče z jiného týmu do Áčka k přestupu a ti mi nakonec oznámili, že vlastně budou hrát za nový tým vznikající na SaBaTu. Bylo to pro mě hodně demotivující, navíc nevidím moc jiných možností jak zvýšit výkonnost v klubu než přirozenými přírůstky z kadetů.

Jak probíhají přípravy na letošní sezónu?

Mistrál začal trénovat na začátku prosince, ale s některými hráči jsem byl dohodnutý, že se přidají až po novém roce. Myslím, že mít takový koníček jako je softball je docela náročný a ještě si nejsem jistý, kdo z těch, co byli loni, to zvládne i letos. Věnují se tomu ve volném čase, stojí je to i pár peněz a ještě po nich chci, aby na sobě systematicky makali. To chce opravdovou lásku k softballu. Tak uvidíme, kdo vydrží. Doufám, že počet těch, kdo odpadnou, bude alespoň stejný, jako těch co přijdou.
Interpohár je v přípravách a taky z toho teda zatím nejsem na větvi. Asociace udělala juniorskou ligu a v Interpoháru hrála spousta mladejch, třeba Sezimáč to jsou myslím bez tří jenom junioři. Tím, že nechali rozpadnout softball v oblastech, tak je navíc jasný, že aby zachránili ten zbytek, budou tlačit 3. ligu. Týmy z Interpoháru se zatím tvářej, že je to nezajímá, ale jak dlouho to tak bude? Musím připomenout, že pokud si mezi sebou domluvíme v rámci Interpoháru vlastní soutěž s pravidlama dle ČSA, můžeme dosáhnout i postupu do kvaldy, což je předpokládám to jediný zajímavý na 3.lize. Zatím to ale nikdo neudělal, což by mohlo znamenat, že nikdo z Interpoháru do ligy nechce. Nebo se Interpohár musí nějak transformovat a pak je otázka kam. Mám několik myšlenek, ale než to teď zveřejňovat, rád bych to nejdřív probral s těmi, kterých se to týká.

Čím je pro tebe Mistrál?

Vším. Věnoval jsem se dlouhá léta různým koníčkům, nejvíc asi hraní na baskytaru. Měl jsem v různých obdobích svoje projekty a taky hrál léta s Plexis. Ale pak jsem si nějak řek, že ty věčný pařby mně asi už neprospívaj a že bude lepší sportovat. Nakonec hodně z mých kamarádů z té doby už má v háji játra i další orgány. Postupně jsem to dotáhnul až k vybudování Mistrálu, a ten je teď pro mě nejdůležitější. Basa visí doma na zdi.

Co se ti na muzice líbilo?

Nejvíc asi ta síla, ta energie, kterou posíláš z podia dolu a to jak se ti vrací zpátky. Pak určitě příležitost se víc veřejně vyjadřovat. A v neposlední řadě mám asi nějaké skladatelské ambice.. Naopak nejhorší byly ty minuty před koncertem a první písnička. Já jsem měl vždycky takovou trému, že jsem myslel, že na to pódium ani nevylezu a spadlo to ze mě, až po první písničce.

Nechybí ti to?

Chybí a někdy moc. Do dneška dostávám nabídky z různejch kapel a vždycky mě to hrozně vykejvá. Navíc nemůžu zapomenout na poslední zkoušku se svojí kapelou, kdy jsem prvně a zatím naposled zažil naplnění svojí představy o tom, co bych chtěl hrát a co mi jde ze srdce. Mám pocit, že i kdybych už nijak aktivně nehrál, tak bych měl ještě alespoň natočit jednu desku a tím to nějak uzavřít.

Když jsem odešel od hudby ke sportu, líbilo se mi, že za svůj úspěch, na rozdíl od muziky, si zodpovídám víceméně sám. Odpálím za plot a nedá se to okecat. V hudbě se brodíš přes moudra vydavetelů, radií, pořadatelů a dalších chytráků, kteří ovlivňují tvoji budoucnost. Vnímal jsi nějak rozdíl hudebního a sportovního světa?

Tak tohle mám přesně naopak, v kapele to byl výsledek odpovídající kolektivu 4 lidí a teď zase kolektivu kterej je jen větší. Nikdy jsem si nemyslel, že výsledek je můj, teda určitě ne jako hráč. Měl jsem občas takovou tendenci v pozici coache, ale vždycky jsem si včas uvědomil, že bez hráčů bych neměl tu příležitost. Největší rozdíl jak říkáš hudebního a sportovního světa jsem vnímal v tom, že ta věčná pařba k tomu hudebnímu patří pravidelně, ve sportu je to jen občasný bonus navíc.

Můžeš nám osvětlit, co je Interpohár?

Interpohár je seriál mužských fastpitchových turnajů s volnými pravidly startu hráčů. Původně vznikl, a o tom ty víš víc než já, z potřeby některých týmů připravit se na kvalifikaci o druhou ligu. Tuším, že jste to hráli vy, Brno, Plzeň a my ještě jako Spectrum. Teď je to tak, že softball v oblastech se nijak nepodporuje a soutěže se rozpadají, některé týmy tak ani nemají jinou možnost, než hrát Interpohár. Každopádně ale postupně Interpohár nabral na kráse i na síle. Loni se povedlo celkem 9 turnajů, na kterých bylo skoro 30 týmů. Některá místa jsou už opravdu tradicí jako Chomutov, Sezimovo Ústí, Plzeň.. Naopak někde jsme mužský softball křísili jako třeba v Merklíně. Jsou místa, kde si opravdu jen odehrajeme zápasy, ale víc je takových kde se děje něco navíc. V Chomutově se během turnaje házelo vejcem, v Kadani se tradičně griluje.. Taky letos prvně začal jezdit jeden německý tým a do budoucna se tvářili i nějaký frantíci.
Kromě softu jde o ten moment setkání a to hlavně napříč různými kluby. Je to asi nejpřátelštější komunita v rámci soutěží, které jsem doteď poznal. No a díky volnějším pravidlům se mezi námi i pravidelně objevují ženy nebo čas od času zabloudí i ligový hráč. Už jsme pálili na Jonáše Macha (teda zas tak moc těch co odpálili, nebylo) nebo hráli proti Lukášovi Holubovi.

V čem vidíš atraktivitu Interpoháru?

Nejvíc asi v tom, že jsou volné soupisky, každý může přijet s „s čím chce“. Sezimáč takhle jezdil dva roky, než dali dohromady širší základnu a pomalu na každém turnaji si do hry půjčoval hráče od ostatních týmů. No a navíc tu mohou hrát i ženy, a jestli mám správné informace, tak například v Německu se hraje smíšenej fastpitch jako regulérní soutěž, tak třeba přibudou i takové týmy.

Nechystá se v příštích letech indoorová varianta Interpoháru?

No chystá nechystá, to musí chystat někdo konkrétní a já toho mám nad hlavu. Takže pokud se zapojí někdo další, chystat by se mohla, určitě by to bylo prima. Měl bych i svoje typy na místa a Prahu zorganizuju..

Myslíš si, že (by) se z Interpoháru mělo postupovat do 2. ligy nebo alespoň do kvalifikace?

Do kvalifikace určitě. A to i přes volné soupisky. Navíc za situace, kdy se kvalifikace hraje ve třech nebo čtyřech týmech a pomalu přemlouvaj týmy, aby se tý kvaldy zúčastnily. Zjednodušeně řečeno na oblasti se dlouhodobě kašlalo a kašle. A když vznikne spontánně Interpohár, tak přijdou s 3.ligou, aby posbírali a zachránili ty torza v krajích. Takže Interpohár je do budoucna vlastně konkurencí. Pokud by chtěl ale někdo pokračovat z Interpoháru do kvalifikace o druhou ligu, tak prakticky může, jen se musí domluvit alespoň s dalšími dvěma, vymyslet si soutěž, třeba českomoravský přebor a v ní dodržovat pravidla dle ČSA. A to jestli ty utkání odehraje v rámci Interpoháru, to už je vlastně každýmu jedno.

Jak vnímáš záměr otevření 3. ligy mužů v roce 2014? Nemáš o Interpohár obavy?

Obavy nemám. Vím, jak to mají ty týmy těžký, aby se dali vůbec dohromady. A při zatížení dalšími pravidly si myslím, že se jich do 3. ligy zase tolik nepřihlásí. Nás čeká vymyslet jen další věci, jak to posunout dál, ať už půjde o doplňkový program nebo třeba větším příklonem k tomu smíšenýmu fastpitchi.

Co bude Mistrál v roce 2014 hrát?

Uhájili jsme s A týmem v baráži pražský přebor a to je dost dobrá soutěž, myslím, že srovnatelná se spodkem druhý ligy. A naše béčko bude hrát 2.třídu. Celkově jsem na to zvědavej, žádný nový přírůstky nemáme a starejm se zatím nechce moc makat, ale uvidíme, nakonec je ještě leden, že..

Zaregistroval jsi vznik Slowpitchové ligy? Ovlivňuje zvýšený počet slowpitchových turnajů Interpohár?

Zaregistroval je odpovídající výraz. Ale i my jsme o tom uvažovali, že bychom to zkusili. Jestli tahle soutěž nějak ovlivní Interpohár nevím, ten je asi vážně o tom rychlým nadhozu. Tobě a tvejm kolegům každopádně přeju, aby se vám dařilo, a chápu, že jistá profesionalizace slowpitche je na místě.

Interpohár je soutěž, která začíná zkraje dubna a končí s první sněhem. Nevidím tam prostor pro žádné přípravné turnaje. Je to záměr? Mám to chápat jako kvantitativní prioritu soutěže?

No to je dobrá otázka, loni jsme určitě chtěli, aby se těch kol počítalo co nejvíc. Jak to bude letos, ještě nevím. Pořadatelé tradičních turnajů byli snad rádi za nové týmy a týmy z Interpoháru mohly sbírat body na třech turnajích navíc. A za nás můžu říct, že jsme první kolo jako přípravnej turnaj stejně brali, jen jsme v jeho závěru nakonec chtěli vyhrát 🙂

Jsou termíny turnajů nějak koordinovány, nebo se vyvrbí živelně, tedy dle záměrů jednotlivých pořadatelů?

Mojí snahou je, aby byly turnaje během sezony nějak rovnoměrně rozložený. Co se týče termínů, plánujeme je s přelomem roku podle termínové listiny ČSA. Takže nejdřív eliminujeme víkendy, kdy mají hráči z řad nejčastějších účastníků jiné povinnosti, k tomu další kdy mají povinnosti coachové, pak ty kdy by nemohl přijet žádný host z ligy, a pak třeba kdy není hřiště. Na konci zjistíš, že možností je vlastně minimum.

Filip Kolací

Filip Kolací na tom pražským mostě

Jaký je tvůj názor na filosofii ČSA, která byla představena na výjezdním zasedání ČSA v Nymburce. Snad jen v bodech připomenu to hlavní: podpora mládeže, podpora extraligových týmů, podpora slowpitche, zrušení míčových dotací?

Já bych se rád v budoucnu na tom, jak vypadá českej softball podílel, ale momentálně na to nemám čas. To říkám na začátku, protože nemám rád, když někdo kritizuje a nic nedělá. Ale obecně to vnímám, jako že se staví věž, která má být co nejvyšší bez ohledu na to, jak širokej podstavec bude mít, a tak možná žbuchne s řinkotem dolů. Já nevim, k čemu vlastně přesně asociace je, ale přál bych si, aby jako hlavní činnost rozvíjela a rozšiřovala softball a k tomu eventuálně organizovala a zaštiťovala. Chybí mi koncepce rozvoje softballu obecně i konkrétně v oblastech, kde má navíc už pár let svoje zástupce.

Máš přehled, jestli a případně jak byly míčové dotace využívány pořadateli turnajů Interpoháru?

Ano, myslím si, že všichni pořadatelé toho s vděčností využívali. Na druhou stranu to jako nějak významný téma nevnímám. My si třeba z vybranýho startovnýho platíme docela velkou částkou i pronájem hřiště a zvládneme to, tak myslím, že se do toho vejde i pořídit krabici balónů.

Máš, jako vedoucí soutěže, nějakou vizi, kudy se Interpohár měl v příštích letech ubírat?

Vidím několik možností a chci to probrat při první příležitosti se zástupci týmů, které se na tom nejvíc podílejí. Očekávám, že budu ušlapán 🙂

Co bys přál sobě, Mistrálu a Interpoháru?

Vezmu to v obráceném pořadí. Interpoháru více týmů s pravidelnou účastí a více týmů ze zahraničí. Mistrálu mládež a lepší útok. A sobě abych to měl pořád tak rád i při tom jak je to pro mě někdy náročný.

Co ti říká slowpitch? Jak tuhle hru vnímáš?

No člověče, já to měl vždycky spíš jako společenskou nebo zábavovou formu. Pak jsme byli v Bukách na MČR, a když jsem viděl jak naše sedmnáctiletá kamarádka chytla na trojce Vahičovi fakt tvrdej odpal, trochu jsem to přehodnotil.

Jaký je rozdíl mezi slowpitchem a fastpitchem?

Žádnej. Obojí je zajímavá hra pro zajímavý lidi.

Díky za rozhovor.
wayne

...VÍC NEŽ JEN PARTNEŘI